Reklamní sdělení
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.PŘEDMLUVA:Výstavy mě uchvátily roku 2004, kdy mě na ně brávala má trenérka kuželkového sportu. Vlastnila jednoho z nejlepších basenžíků Evropy. Jmenoval se Mastermind Out Of Africa. Na něm jsem se učila vše, co se týkalo výstav. O rok později přišel můj první výstavní pes, který nyní má za sebou mnoho titulů včetně veterán šampiona Adam Bos Bohemia a byl plemene čínský chocholatý pes osrstěný. Vyzkoušela jsem si i soutěže junior handlingu, které připravůjí začínající vystavovatele - děti do 17ti let k profesionálnímu vystavování a nevedla jsem si vůbec špatně. Časem přišel domů další pes...a další...až se stalo - dá se říci chovatelství ( ne zcela, jelikož vlastníme samé krycí samce) naším koníčkem spolu i s kynologickými sporty. Pak jsem se s partnerem odstěhovala a po 4 letech jsem si pořídila další výstavní psy a rozjela jsem naplno handling i pro ostatní lidi. Nyní mám díky tomuto zkušenosti s mnoha plemeny, zkušenosti s výstavami i v cizch zemích a zkušenosti s různým stupněm výstav.

Začínáme s výstavami aneb hlavní je příprava...Tak máme doma nové štěňátko a lákají nás výstavy. Co s tím? Na co se připravit? Co musíme umět? Nevyhodí nás, když uděláme něco špatně?
Určitě se vám honí hlavou spousta otázek, tak je společně objasníme.


Pokud jste si přivezli štěňátko zhruba 2-6 měsíční, tak to je ideální čas na trénink. Nebojte se přihlásit jakoukoliv výstavu do třídy štěňat nebo dorostu. Je to tzv. zkušební třída, kde se štěňatům dost odpouští. Ale! Není na škodu umět předem. 
Holým základem je vodítko tzv. předváděčka. Jedná se o stahovací smyčku ( nebojte, nijak neubližuje, vodítko jde ,,zaseknout''). Pamatujte - vždy objednávejte vodítko v barvě krku psa. Vodítko nesmí být rušivým elementem pro jeho vzhled. 
Ohledně oblečení pro nás platí pravý opak. Oblečení musí být kontrastní se psem. Tudíž například, když vedeme černého psa je ideální červené, modré,žluté... oblečení. Výstavy jsou společenská akce, tudíž je společenský oděv žádoucí, avšak není to povinností. U mužů je velmi oblíbený komplet společenské kalhoty-košile-kravata-sako. U dam je tím kostýmek složený ze sukně,blůzky a sáčka nebo šaty a sáčko. Sluneční brýle, ať už na očích, či ,,odložené'' na hlavě jsou nežádoucí a neslušné vůči rozhodčímu a pracovníkům v kruhu. Taktéž žvýkačky, velmi vysoké podpatky, tepláky a podobně.

Dobře, tohle vše máme a co dál? Co by pejsek měl tedy umět?
Na začátek je dobré vědět, že nesmíte celý výcvik štěněti jakkoliv znepříjemnit nebo ho přehánět. Trénujte pozitivním stylem, hodně chvalte, odměňujte a mějte viditelnou radost (v kruhu tišší, aby nerušila ostatní psy). 
Nutno podotknout,že mezi těmito jednotlivými tréninky by měl být větší časový odstup, aby si to štěně neznepříjemnilo.
Pejsek by měl vědět, že výstavní vodítko není nic špatného, tak začnětě lehčím tréninkem. Nandejte štěněti vodítko, prozatím mějte smyčku volněji. Pokud ,,nebojuje'' - chvalte. 
Pokud toto zvládá, tak smyčku utáhněte tak, aby bylo místo na dva vaše prsty a začnětě štěně pobízet k pohybu v před bez sedání. Opět chválit.
-postupně tento trénink prodlužujte. 
Dalším bodem je výstavní postoj.
Štěně uchopte ukazováčkem a palcem na pravé ruce jemně pod krkem, jako byste ukazovali číslo ,,dva''. Tímto pohybem postupně lze srovnat přední končetiny, rovnost zad a postavení krku i hlavy.
Druhou ruku vložte štěněti pod zadeček a vytáhnětě mu tím postoj zadních končetin. Opět hodně chválit. Před cvičením výstavního postoje je dobré se informovat o žádoucím postoji ze standardu plemene, které vlastníte.
Další věc, co se štěnětem budete trénovat, je povel ,,zuby''. Klekněte si, psa ''zaparkujte'' mezi své nohy, usaďte ho a jemně mu pravou rukou ( znovu palec a ukazováček) zafixujte spodní čelist. Druhou rukou nadzvednětě jeho pysky a prohlédněte chrup z obou stran. Nezapomeňte chválit!

Toto vše lze trénovat na různých místech, v různých výškách a nejlépe mezi hodně lidmi a psy. Nepleťte prosím výstavní vodítko s vodítkem na venčení. Pes pak bude vědět lépe, oč ho budete žádat. 

V příštím díle vám popíšu různé figury při chůzi ve výstavním kruhu se psem, co by po vás rozhodčí mohl chtít splnit a také pravidlo ROZHODČÍ-PES-HANDLER.- Správný oděv handlera, správný postoj psa - prostě perfektní!